Procambarus clarkii

                                                       Rak červený

 

Kmen:Arthropoda 

Podkmen:Crustacea 

Třída:Malacostraca

Řád.Decapoda

Podřád:Astacidea

Nadčeleď:Astacoidea

Čeleď:Astacidae

Rod:Procambarus

Podrod:Procambarus

Druh:Procambarus clarii

Česky: Rak červený

Výskyt : Severní Amerika,a vysazen skoro po celém světě

Velikost: do 15 cm výjímečně až 20cm

Teplota:18-24°C

PH:7-8,5

dGH:10-20

Délka života:v přírodě méně než  18 měsíců,ale může to být i 3 až 4 roky, v chladnějších lokalitách až 5 let.

Voda:odstátá bez chlóru

Pohlaví:u samců jsou první dva páry pleopodů přeměněny na pářící orgán ,samice toto nemají .Mezi pátým párem kráčivých nohou mají pohlavní vstup (Annulus ventralis) a na třetím páru kráčivých nohou má pohlavní gonoporen.

Chov:pro jeho chov  se hodí nádrže o velikosti cca 50x30x30 ,ale čím je nádrž větší, tím bude rak větší.Nádrže vybavíme množstvím úkrytů ( novodurové trubky ,rozbité nové hliněné květináče,skalky z kamenů,kořeny),ale pozor, tento rak je dosti hrabavý v přírodě si hloubí nory až několik metrů dlouhé) tak se doporučuje předměty dobře zajistit  proti možnému podrytí ( hrozí zavalení raka).I z tohoto důvodu nádrž  neosazujeme rostlinami( nechají se použít plovoucí rostliny) ,zároveň by se staly i potravou pro raka.Raci se celý život svlékají  ( v mládí je to častěji a postupně se tento interval prodlužuje).Svlečky rakům ponecháváme v nádrži ,je to zdroj potřebných  stavebních látek.

Technika nádrže:vzduchování a filtr ( nejlépe se hodí filtry, kteří mají veškeré filtrační náplně ukryty za umělou hmotou),topné těleso s termostatem (není to ale nutné, když raka budete chovat v bytě).Celou nádrž  je potřeba velice dobře zakrýt  ( umějí velice dobře šplhat a využít i malý otvor k útěku ). 

Barevné formy : bílá,modrá ,oranžová a jejich kombinace

Je to dosti  agresivní druh raka jak  k ostatním rakům, tak i k ostatním obyvatelům nádrže,  ale i k rostlinám ,jeho chov  proto doporučuji pouze samostatně.

Chová se i na farmách jako potravina . 

Potrava: by měla být co nejpestřejší a měla by obsahovat obě složky :

Rostlinou složku:  mohou tvořit spařené kopřivy ,spařený listový špenát,zelený hrášek,vařený brambor, mrkev,akva.rostliny.

Živočišnou složku:nítěnky ,patentky ,žížaly,rybí maso i s kostmi,akva.šneky.Nikdy nepodávat maso z teplokrevních zvířat a ostatní korýše ( možnost přenosu nemocí).

Dalším krmením jsou průmyslově vyráběná krmiva  pro raky, ale tady je potřeba krmiva co nejčastěji odměnovat ( žádné krmivo neobsahuje  veškeré potřebné složky  pro raka).

Odchov:Při páření samec zepředu oťukává samici ,po chvíli jí zachytí za klepeta a znehybní jí a obrátí jí na záda,  kde dochází k samostatnému páření ( při tomto aktu dochází často ke ztrátě některého klepeta nebo nohy ).Samice snáší 1- 4 týdny po páření  vajíčka, 20-30 dnů se líhnou mláďata,  která se přidržují na pleopodech do prvního svlékání,  ke kterému dochází za 2-3 dny .Velcí jsou asi 3mm až 5mm,a ihned se začínají shánět po potravě  .Je také dobré  je rozdělit do menších skupin ( dosti velký kanibalismus u mláďat), i tak se dospělosti dožije asi jen 50% .

ZÁKAZ CHOVU PODLE  NAŘÍZENÍ  EU