Cambarellus patzcuarensis sp. Orange

Kmen:Arthropoda

Podkmen:Crustacea

Třída:Malacostraca

Řád.Decapoda

Podřád:Astacidea

Podčeleď:Astacoidea

Čeleď:Cambaridae

Rod:Cambarellus

Podrod:cambarellus

Druh:Cambarellus patzcuarensis          
České pojmenování:rak mexický,trpasličí rak ,čoko rak

Výskyt :

Mexiko-Michoacán, jezero Lago de Pátzcuaro a v pramenech v Chapultepec , Opopeo a Tzurumutaro


Popis:

v divočině, pruhovaný trpasličí rak obvykle zbarven pouze poměrně úzkými, tmavými, hnědými podélnými pruhy na světle hnědém pozadí.
Barevné chovatelské forma:oranžová  (označovaná jako CPO), údajně v zahraničí vyšlechtěné formy -žlutá,modrá,červená a černá.

Velikost: do 5 cm.

Teplota vody:

15-25°C

Voda :

odstátá  bez chloru,pH:6-9,dGH:12,5 -18 

Pohlaví:

u samců jsou první dva páry pleopodů přeměněny na pářící orgán ,samice toto nemají .Mezi pátým párem kráčivých nohou mají pohlavní vstup (Annulus ventralis) a na třetím páru kráčivých nohou má pohlavní gonoporen.

Chov:

jedná se o malý druh raků a tomu se musí přispůsobit i vybavení nádrže .Na dno  použijeme  substrát střední velikosti ( je také možné použít několik velikostí to má výhodu v tom, že si raci můžou  vybrat i úkryt mezi kamínky ),zároveň použijeme kořeny,skalky .Velikost nádrže 30x20X20( i zde platí čím větší nádrž, tím lépe).Tento druh raka můžeme chovat  i ve skupině ( nejlépe se osvědčilo 1samec na 2-3 samice, také záleží na velikosti chovné nádrže tento počet můžeme pak i zvýšit).Nádrž také osázíme rostlinami (tento druh rostliny  neničí).I chov z menšími druhy ryb je možný ( vetší druhy ryb by mohly  raky považovat za potravu)Když se rak svlékne, tak vslečku ponecháme v nádrži ( je to významný zdroj stavebních látek).Nádrž je potřeba dobře příkrýt ( možný únik raka - úhyn)

Technika nádrže:

filtr s menším průtokem ,vzduchování ,topení s termostatem.

Potrava:

by měla být co nejpestřejší a měla by obsahovat obě složky :

Rostlinou složku:  mohou tvořit spařené kopřivy ,spařený listový špenát,zelený hrášek,vařený brambor, mrkev,akva.rostliny.
Živočišnou složku:patentky ,rybí maso i s kostmi,akva.šneky.Nikdy nepodávat maso z teplokrevných zvířat a ostatní korýše ( možnost přenosu nemocí).
Dalším krmením jsou průmyslově vyráběná krmiva  pro raky, ale tady je potřeba krmiva co nejčastěji odměnovat ( žádné krmivo neobsahuje veškeré potřebné složky  pro raka).

Odchv:  

Při páření samec zepředu oťukává samici ,po chvíli jí zachytí za klepeta a znehybní jí a obrátí jí na záda,  kde dochází k samostatnému páření ( při tomto aktu dochází často ke ztrátě některého klepeta nebo nohy ).Samice snáší 1- 4 týdny po páření  vajíčka, 20-30 dnů se líhnou mláďata,  která se přidržují na pleopodech do prvního svlékání,  ke kterému dochází za 2-3 dny .Velcí jsou asi 3mm ,a ihned se začínají shánět po potravě.Odchov je také možný  ve společné  nádrži ( zde ale musíme počítat s určitou ztrátou ).Dobré je samici po opuštění  mládat odlovit do jiné nádrže,tak zvýšíme počet odchovaných raků.     

                                                                                                                                                                                                                    

Více zde: https://akva-tera.webnode.cz/cambarellus-patzcuarensis-sp-orange/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: https://www.webnode.cz