Procambarus clarkii 

                            Rak červený

  Kmen:Arthropoda 

Podkmen:Crustacea 

Třída:Malacostraca

Řád.Decapoda

Podřád:Astacidea

Nadčeleď:Astacoidea

Čeleď:Parastacidae

Rod:Procambarus

Druh:Procambarus clarkii

Výskyt: Jihovýchod USA,zavlečen do Evropy

Velikost: až 15cm

Teplota: optimum 18-24°C gono

PH:7-8

dGH:5-15

Voda:odstátá bez chlóru 

Pohlaví:u samců jsou gonopodium

Chov:pro jeho chov  se hodí nádrže o velikosti cca 60x40x40 ,ale čím je nádrž větší, tím bude rak větší.Nádrže vybavíme množstvím úkrytů ( novodurové trubky ,rozbité nové hliněné květináče,skalky z kamenů,kořeny),U tohoto raka nedoporučuji  osázení rostlinami, mohlo by stát, že budou vyhrábány ( je tady možnost plovoucích rostlin).Raci se celý život svlékají  ( v mládí je to častěji, ale postupně se tento interval prodlužuje).Svlečky rakům ponecháváme v nádrži ,je to zdroj potřebných  stavebních látek.

Technika nádrže:vzduchování a filtr ( nejlépe se hodí filtry, kteří mají veškeré filtrační náplně ukryty za umělou hmotou),topné těleso s termostatem (není to ale nutné, když raka budete chovat v bytě).Celou nádrž  je potřeba velice dobře zakrýt  ( umějí velice dobře šplhat a využít i malý otvor k útěku ). 

Chov je možný v páru ve velkých nádržích

Chová se i na farmách jako potravina . 

Potrava: by měla být co nejpestřejší a měla by obsahovat obě složky :

Rostlinou složku:  mohou tvořit spařené kopřivy ,spařený listový špenát,zelený hrášek,vařený brambor, mrkev,akva.rostliny.

Živočišnou složku:nítěnky ,patentky ,žížaly,rybí maso i s kostmi,akva.šneky.Nikdy nepodávat maso z teplokrevních zvířat a ostatní korýše ( možnost přenosu nemocí).

Dalším krmením jsou průmyslově vyráběná krmiva  pro raky, ale tady je potřeba krmiva co nejčastěji obměnovat ( žádné krmivo neobsahuje  veškeré potřebné složky  pro raka).

 

Odchov:Při páření samec zepředu oťukává samici ,po chvíli jí zachytí za klepeta a znehybní jí a obrátí jí na záda,  kde dochází k samostatnému páření ( při tomto aktu dochází často ke ztrátě některého klepeta nebo nohy ).Samice snáší 1- 4 týdny po páření  vajíčka ,30 dnů se líhnou mláďata,  která se přidržují na pleopodech do prvního svlékání,  ke kterému dochází za 2-3 dny .Velcí jsou asi 3mm až 5mm,a ihned se začínají shánět po potravě  .Je také dobré  je rozdělit do menších skupin ( dosti velký kanibalismus u mláďat), i tak se dospělosti dožije asi jen 30% .

 

 Tento rak se dožívá asi 4 let.Pozor od 2016 je jeho chov v EU zakázaný.